Aljaška 2012 – den sedmý

Program dnešního dne – přesun k NP Denali. Dopoledne se zastavíme v Iditarod centru, věnovanému psím závodům a životu musherů. Odpoledne navštívíme historické místo Talkeetnu, odkud se dá letět k Mt. McKinley – podmínkou je však dobré počasí. Večer  přijedeme do Healy, kde se ubytujeme v motelu.

Z Anchorage odjíždíme krátce po osmé hodině. Počasí nám moc nepřeje. Zpráva z Talkeetny – zatím se nelétá, ale do odpoledne se to může změnit. Zastavujeme se v Iditarod centru, kde jsme shlédli film o historii závodu, navštívili malé museum a obchod se suvenýry. Za 10 dolarů jsem absolvoval jízdu na vozíku taženém psím spřežením – jízda trvala necelé dvě minuty.

 

Co je to IDITAROD

Iditarod je závod psích spřežení, který se každoročně odehrává na Aljašce. Je pojmenován po legendární Iditarodské stezce spojující dnes již opuštěné vnitrozemské zlatokopecké městečko Iditarod s Aljašským zálivem. Historie Iditarodu sahá až do roku 1925, kdy v Nome vypukla epidemie záškrtu. Bylo nutné dopravit sem očkovací sérum z Anchorage, ale špatné povětrnostní podmínky neumožnily jeho dopravu lodí nebo letadlem. Bylo proto rozhodnuto vyslat štafetu psích spřežení. Iditarod, tak jak jej známe dnes, se na počest této události jezdí od roku 1973.

Závod začíná první sobotu v březnu a jeho délka je více 1800 kilometrů. Trasa závodu vede liduprázdnou krajinou a účastníci nedostávají od pořadatelů žádnou podporu. V krutých mrazech často nefungují vysílačky, a tak jsou musheři v divočině odkázáni sami na sebe. Proto také bývá Iditarod označován jako „poslední velký závod na Zemi“, ve kterém důležitější než vyhrát, je přežít.

Do historického městečka Talkeetna jsme dorazili v poledne. Zpráva z letiště – zatím se nelétá, možná až kolem druhé hodiny odpolední.

Dnešní den – 4. červenec je dnem svátečním –  všichni Američané  slaví Den nezávislosti. Také Talkeetna slaví, vidíme průvod, hasičská auta, hraje živá muzika a celé to hemžení připomíná naši bývalou pouť. Konečně dobrá zpráva – let se uskuteční. Odjezd na letiště společnosti Air taxi, zápis do knihy, vážení, obouvání polárních bot a čekání na letadlo. Platba až po příletu, cena bude stanovena podle toho kam nám počasí umožní letět. Téměř dvou hodinový let byl úžasný a počasí také.

Město Talkeetna, které má jen asi 850 obyvatel, je protikladem uspěchaného života moderní Ameriky. Najdete zde obytné sruby, kavárny, hrbolatou štěrkovou přistávací dráhu a celkově uvolněný životní styl.

Po šesté hodině večer odjíždíme z Talkeetny. Cestou se od nás oddělila skupinka trekařů, se kterými se máme opět setkat pozítří ráno. Po třech hodinách jízdy překrásnou Aljaškou krajinou, jsem se ubytovali v motelu. Po večeři a malém odpočinku odcházíme do blízkého kempu a sledujeme oslavy Dne nezávislosti. Před půlnoci jsme se dočkali i „ohňostroje“, ale sluníčko, které bylo v toto chvíli ještě nad obzorem, kazilo celkový dojem. Cestou do motelu jsme objevili místo plné hub, ale na ty se vydáme až zítra.

Lenka se průvodcovské role zhostila na jedničku. Na naše zvídavé dotazy odpovídala vždy velmi ochotně a hlavně zasvěceně. O zajímavostech, které lze po cestě vidět, se radila se svým mnohasetstránkovým průvodcem.

Aljaška – den sedmý – galerie

Let kolem Mount McKinley – video

Cesta do NP Denali – video

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování, Random se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *